Od premiery Counter-Strike minęło już ponad 17 lat. To bardzo dobry wynik, gdy weźmie się pod uwagę, że seria przez ten okres czasu bardzo się nie zmieniła. Dziś w Counter-Strike: Global Offensive gra średnio ponad 500 000 osób i nie wydaje się, aby w najbliższym czasie liczba grających miała się obniżyć.
Counter-Strike: Global Offensive

Źródło: Steamcharts.com

OD MODA DO SAMODZIELNEJ PRODUKCJI

Wszystko zaczęło się w tym 1999 roku, kiedy to pojawił się mod, który nieco zmodyfikował rozgrywkę znaną z Half Life. Później pojawił się Counter-Strike 1.6 w 2003, a zaraz potem Counter Strike: Condition Zero w 2004 roku. W tym samym roku pojawił się Counter-Strike: Source, który bazował na zupełnie nowym silniku. W końcu przyszedł rok 2012, w którym wydano Counter Strike: Global Offensive. Jako ciekawostkę dodam filmik, który lepiej zobrazuje metamorfozę jaką przeszedł Counter-Strike.

SKĄD SIĘ WZIĘŁA POPULARNOŚĆ COUNTER STRIKE’A?

Nie pamiętam, kiedy pierwszy raz zagrałem w Counter Strike’a, ale prawdopodobnie było to jeszcze w czasach sieci osiedlowych, kiedy to na strzelankowych salonach gościł Quake II.
Counter-Strike ma się dobrze!

Źródło: fps.maros.pri.ee

Pojawienie się CS’a było dla mnie i moich znajomych prawdziwym przełomem. Do tej pory FPS’y charakteryzowały się dużą dynamiką rozgrywki, rocket jump’ami i ogólną sieczką. Counter-Strike zmienił trochę zasady i wprowadził pewne urozmaicenia.
Po pierwsze gracz nie musiał już biegać po mapie, by zebrać lepszy ekwipunek. Zamiast tego pojawił się sklep, który za wirtualne pieniądze umożliwiał zakup niezbędnego uzbrojenia na początku każdej rundy. Nigdy wcześniej aspekt ekonomiczny nie odgrywał tak istotnej roli w tego typu grach. Kilka nieudanych rund i mogliśmy zapomnieć o lepszym uzbrojeniu.
Kolejny aspekt dotyczy podejścia do pojedynków drużynowych. Przed CS’em najpopularniejszymi trybami gry wieloosobowej był standardowy deathmatch, drużynowy deathmatch i capture the flag.  Istota rozgrywka była zwykle ograniczona określoną liczbą punktów czy z góry ustawionym czasem. Counter-Strike wprowadził podział na rundy i urozmaicił drużynowy tryb rozgrywki poprzez podział na terrorystów i antyterrorystów. Każda z tych grup miała w trakcie rundy dodatkowe cele (np. uratowanie wszystkich zakładników czy wysadzenie konkretnego punktu), które umożliwiały wygranie przed zakończeniem rundy.
Osobiście jednak cenię położenie większego nacisku na taktykę i komunikację drużyny. Mapy w Counter-Strike’u są konstruowane tak, aby do każdego punktu prowadziło kilka ścieżek. Jedynie dobrze zorganizowana drużyna potrafi skutecznie bronić się przed kolejnymi natarciami wroga. Gra nie faworyzuje samotnych wilków, którzy wolą działać w pojedynkę. Tu liczy się przede wszystkim drużyna.
Kolejnym atutem CS’a jest nieskomplikowana rozgrywka. Zdaję sobie sprawę, by opanować rzuty granatami i wszystkie miejscówki należy ćwiczyć godzinami. Nie zmienia to jednak faktu, że gra nie posiada skomplikowanych mechanizmów, których trzeba się nauczyć. Kupujesz broń, dodatkowe wyposażenie i atakujesz. Nic prostszego.
Warto też wspomnieć, że boom na Counter-Strike’a zaczął się w Polsce także dzięki działalności Złotej Piątki, która także zmieniła podejście do profesjonalnego znaczenia Esportu w Polsce.
Najnowsza odsłona gry pomimo odświeżonego silnika charakteryzuje się nie dużymi wymaganiami sprzętowymi. Dzięki czemu gra jest dostępna dla graczy, których sprzęt nie jest z wyższej półki.
Counter-Strike ma się dobrze!

Źródło: gry-online.pl

Warto też wspomnieć o tym, że CS w Polsce rozwija się także dzięki kanałom gaming’owym. Tu chyba największym zaangażowaniem może pochwalić się Piotr „Izak” Skowyrski, który od lat komentuje, uczy  i nagrywa filmy z Counter-Strike.
Dużym zainteresowaniem wśród graczy cieszą się również skrzyni, które zostały wprowadzone w Counter-Strike: Global Offensive. Każda skrzynka skrywa jakąś broń, która może zostać sprzedana na rynku steam za prawdziwe pieniądze. Niektóre przedmioty można kupić nawet za $23.850! Osobiście nie znajduję w tych skrzynkach tyle radości, ale kolejne filmy z opening’ów skrzynek pokazują, że mogę nie mieć racji.
Counter-Strike ma się dobrze!

Źródło: pclab.pl

Ostatnim argumentem decydującym o popularności CS’a jest warsztat, który umożliwia tworzenie własnych map i nowych trybów rozgrywki. Wystarczy tylko przejrzeć społeczność Steam’a, aby zorientować się, ile tego tak naprawdę jest.

PODSUMOWANIE

Counter-Strike jest cały czas wspierany przez Valve. Gra otrzymuje lepsze lub gorsze aktualizacje, które są zawsze komentowane przez społeczność Steam’a. Counter-Strike to tytuł, który pracuje na siebie już kilkanaście lat. Rosnąca liczba lokalnych i światowych turniejów doskonale pokazuje, że Counter-Strike ma się dobrze!

O Autorze

Cześć! Jestem tutejszym człowiekiem orkiestrą, bo robię za administratora, redaktora, programistę, pomysłodawcę, marketingowca i gościa od parzenia kawy. Poza tym jestem szczęśliwym mężem i ojcem, a przy okazji lubię gry i nowe technologię.

Podobne Posty

  • Sporo kiedyś grałem w wersję 1.6, zresztą to przecież kultowa gra. Najmilej wspominam mody – GunGame i Zombie Mod 🙂