Youtube to gamingowa kopalnia wiedzy, która każdego dnia jest aktualizowana przez tysiące użytkowników. Ma to jednak swoje wady, bo zdecydowana większość materiałów jest miałka, powtarzalna oraz kiepskiej jakości merytorycznej i audiowizualnej. Trzeba się nieźle napracować, aby znaleźć coś wartego uwagi.

NA FALI

Obecne statystyki polskiego youtube pokazują, że kanały gamingowe cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. W TOP 20, aż 12 kanałów jest bezpośrednio związana z grami.
GAMINGOWY ŚMIETNIK NA YOUTUBE

vidstatsx.com

Wysoka popularność gier w naszym kraju jest również powodem, dla którego wielu młodych ludzi decyduje się na utworzenie własnego kanału na youtube. Decyzja ta często jest podyktowana pozornym widmem szybkiej sławy i bogactwa, wskutek czego tworzone treści są bardzo chaotyczne, kiepskie, wtórne i okraszone słabym montażem oraz komentarzem. I tak tworzy się śmietnik.

POWIELANIE

Kolejnym problemem jest mała kreatywność twórców. Na potrzeby tego wpisu, w pole wyszukiwania youtube wpisałem: „gra”. Wiem, że to mało ambitne, ale spójrzcie na poniższe pozycje.
GAMINGOWY ŚMIETNIK NA YOUTUBE

Wyniki wyszukiwania, hasło wyszukiwania: gra

Praktycznie każda miniatura wygląda tak samo. Nie rozumiem tej dziwnej mody, która polega na wklejaniu swojej facjaty do każdego filmu. Niby czemu to ma służyć? Nie trzeba być mistrzem photoshopa, aby stworzyć miniaturę, która przyciągnie wzrok i będzie na swój sposób wyjątkowa. Przykładem może być CTSG lub Kaftann. Zwróćcie uwagę, że takie coś wygląda naprawdę dobrze. Można? Oczywiście, że można!
GAMINGOWY ŚMIETNIK NA YOUTUBE

Kanał CTSG

GAMINGOWY ŚMIETNIK NA YOUTUBE

Kanał Kaftanna

Kolejną kwestią jest sposób prowadzenia kanału, filmów oraz ich montażu. Zwykle Youtuberzy w swoich filmach starają się być na siłę śmieszni i mówią o abstrakcyjnych pierdołach, które nie mają żadnego sensu. Na Youtube nie brakuje też amatorów, którzy komentują to, co każdy widzi na ekranie. Pytam – po co? Czy nie można już opowiedzieć o mechanice, grafice czy rozwiązaniach zastosowanych w produkcji? Gdybym chciał posłuchać komentarza to posłuchałbym Szpakowskiego lub Borka.
Najbardziej wkurza mnie jednak powtarzalny montaż w filmach. Ja rozumiem, że nie każdy potrafi, no ale żeby za każdym razem wrzucać prosty zoom, glitch, transition czy spam napisów to już gruba przesada. Nie jest to ani profesjonalne, ani zabawne.

ROZMIJANIE SIĘ Z TEMATEM

Lubię kanały, które są ukierunkowane na konkretny temat. Gdy wchodzę na kanał z recenzjami, liczę, że znajdę tam tylko recenzję. Gdy wejdę na kanał kulinarny, mam nadzieję, że zobaczę kucharzenie. Dlatego kompletnie też nie rozumiem wszelkich tagów, Q&A czy wyzwań, które są zwykłymi zapychaczami. Jeśli nie ma się pomysłu na film, to zdecydowanie lepiej dać sobie trochę przerwy.

PODSUMOWANIE

Dopóki prowadzenie kanału na youtube będzie traktowane jako rozrywka, to jakość filmów i kanałów nie ulegnie znaczącej poprawie. Na szczęście nie wszyscy podchodzą po macoszemu do własnych kanałów i dlatego warto dokładnie przeszukiwać YT.

O Autorze

Cześć! Jestem tutejszym człowiekiem orkiestrą, bo robię za administratora, redaktora, programistę, pomysłodawcę, marketingowca i gościa od parzenia kawy. Poza tym jestem szczęśliwym mężem i ojcem, a przy okazji lubię gry i nowe technologię.

Podobne Posty