Gdy jeszcze studiowałem, pojęcie wolnego czasu było zdecydowanie inne. Teraz, gdy mam pracę i rodzinę, to brakuje czasu na gamingowe posiedzenia. Gdy mam mniej niż 3 godziny, to nawet nie biorę się za jakąkolwiek grę z rozbudowanym wątkiem fabularnym. Zanim się wciągnę i na dobre poznam świat, będę musiał grę wyłączyć i zająć się czymś innym. Przypuszczam, że nie jestem jedyną osobą, która cierpi na cykliczny brak czasu. I właśnie dlatego postanowiłem stworzyć zestawienie gier, których średni czas pojedynczej rozgrywki nie przekracza 12 minut. Jeśli zmagasz się z podobnym problemem, to zapraszam Cię do lektury!

Rocket League

Gry dla zapracowanych na PC

Źródło: Oficjalna grafika Rocket League

średni czas pojedynczej rozgrywki – 5 minut
Gdyby nie Rocket League, to uważałbym, że połączenie piłki nożnej i zmechanizowanych pojazdów napędzanych rakietami to bardzo zły pomysł. Gra nastawiona jest na rywalizację w trybie sieciowym na niewielkich mapach 4-osobowych. Na początku wybieramy samochodzik, który możemy delikatnie zmodyfikować, następnie tryb gry i voila! Rozgrywka się rozpoczęła!

Overwatch

Gry dla zapracowanych na PC

Źródło: Oficjalna grafika Overwatch

średni czas pojedynczej rozgrywki  – 10 minut
Nie uwierzę, że ktoś z branży nie słyszał o najnowszym dziele Blizzard Entertainment. Overwatch to gra z gatunku FPS, gdzie wybieramy konkretnego bohatera i rywalizujemy z graczami z całego świata. Gra oferuje kilka trybów rozgrywki. Raz bronimy punktu, innym razem eskortujemy pojazd, a czasami bawimy się w króla wzgórza. Olbrzymią frajdę z gry dostarcza ogromna liczby grywalnych bohaterów, którzy różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również umiejętnościami i sposobem rozgrywki.

Hearthstone

Gry dla zapracowanych na PC

Źródło: Oficjalna grafika HearthStone

średni czas pojedynczej rozgrywki – 10 minut
Kolejna gra studia Blizzard. Hearthstone prezentuje zupełnie inny typ rozgrywki w porównaniu do Overwatch. Zamiast dynamicznego i taktycznego FPS’a Blizzard serwuje nam karciankę w klimatach World of Warcraft. Nie oznacza to jednak, że gra dostarcza mniej rozrywki. Gra odbywa się w systemie turowym pomiędzy dwójką graczy. Każdy z nich posiada swojego bohatera oraz talię kart, w której znajdują się różne postacie ze specjalnymi umiejętnościami. W każdej turze gracz wykorzystuje poszczególne karty. Rozgrywka kończy się w chwili, gdy życie głównego bohatera spadnie do zera.

FIFA/PES

Gry dla zapracowanych na PC

Źródło: Oficjalna grafika FIFA 15

średni czas pojedynczej rozgrywki – 12 minut
Nie sądzę, aby gry z serii FIFA i PES wymagały jakiegoś szczegółowego opisu. Są to chyba najbardziej rozpoznawalne na rynku symulatory piłki nożnej. Pamiętam jeszcze czasy FIFA 98, kiedy to długość całego meczu wynosiła nawet 4 minuty! Nie sądzę jednak, by ktoś chciał odgrzebać akurat teraz ten zapomniany tytuł 😉 Obecnie (o ile się nie mylę) minimalna długość połowy w FIFA 14, FIFA 15 i FIFA 16 to 12 minut.  Niestety w PES’a pogrywałem rzadko, ale nie przypuszczam, aby czas ten był dłuższy. Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno gry z serii FIFA i PES są niezwykle dynamiczne. W ciągu godziny można rozegrać kilka naprawdę dobrych i emocjonujących rozgrywek.

Ski Jump Deluxe

Gry dla zapracowanych na PC

Źródło: Screen z gry (dobreprogramy.pl)

średni czas pojedynczej rozgrywki – 10 minut
W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć klasyka, jakim niewątpliwie jest Ski Jump Deluxe. Ta niepozorna gierka to chyba jeden z pierwszych symulatorów skoków narciarskich, z jakimi miałem styczność na PC.
Pikselowa grafika i ubogi interfejs zupełnie nie przeszkadzają dobrej zabawie. Pamiętam jeszcze jak między wykładami organizowało się turnieje. Stare, piękne czasy. Wszystko zaczęło się wtedy, gdy Małysz zaczął zdobywać medale 😉 Średni czas rozgrywki jest tutaj nieco naciągany, bo wszystko zależy od liczby skoczni i graczy. 10 minut jednak spokojnie wystarcza na rozegranie Turnieju Czterech Skoczni nawet czwórce graczy.

Keep Talking and Nobody Explodes

Gry dla zapracowanych na PC

Źródło: Oficjalna grafika Keep Talking and Nobody Explodes

średni czas pojedynczej rozgrywki – 5 minut
To kolejna gra, która swoim nietuzinkowym pomysłem, pozytywnie mnie zaskoczyła. Produkcja Keep Talking and Nobody Explodes jest nastawiona na kooperację dwójki osób. Jedna z nich jest uwięziona w pokoju, w którym znajduje się bomba. Druga natomiast znajduje się w pomieszczeniu, w którym ulokowany jest podręcznik amatorskiego rozbrajania bomb. Osoba pierwsza nie ma dostępu do podręcznika, a druga nie widzi bomby. Gracze mają 5 minut, aby dokładnie rozpoznać bombę i skutecznie (tzn. bez ofiar!) ją rozbroić.
Podsumowanie
Zwróćcie uwagę, że wspomniane gry dla zapracowanych są rozgrywkę sieciowe (no może poza SKi Jump Deluxe, który najlepiej sprawdza się w trybie Hot Seat). Wydaje się zatem, że dla pracoholików jest nadzieja. Jest w czym wybierać, a założę się, że takich gier jest więcej. Dlatego jeśli kojarzycie podobne tytuły, możecie śmiało wspomnieć o nich w komentarzach.

O Autorze

Cześć! Jestem tutejszym człowiekiem orkiestrą, bo robię za administratora, redaktora, programistę, pomysłodawcę, marketingowca i gościa od parzenia kawy. Poza tym jestem szczęśliwym mężem i ojcem, a przy okazji lubię gry i nowe technologię.

Podobne Posty

  • Coś dla mnie. Chęć grania jest ale nie ma na to czasu. Jednak jestem na tyle uparty i cierpliwy, że jak coś zacznę to muszę skończyć. Obecnie jak mam tylko możliwość to jednak eksploracja świata w Wiedźmin 3 sprawia mi tak ogromną frajdę, że nie mogę się mu oprzeć 🙂

    • Prawda! Osobiście, gdy jestem „wyrobiony” po pracy, lubię tak dla odmóżdżenia zwyczajnie eksplorować i nie wciągać się nawet w fabułę. Chyba dlatego ciągle wracam do WoW’a.